Vedlikehold / behandling.
Oppbevaring:
Et skinnbelte er et to lags belte, en såkalt lining(innsiden) som er av ku eller kalv. Yttersiden er et eksotisk skinn som krokodille, struts e.l. Et kvalitetsbelte er ofte litt stivere i starten før du har begynt å bruke det, det skyldes tykkelsen på liningen. Beltet skal enten henge som et slips, ligge i pose med en omkrets på 18-20 cm, eller ligge i belteskuff. Du ruller alltid et belte fra bakenden. Beltene fra BREDAL leveres med blå fløyelspose.
Stell:
Glossy belter er det lite å gjøre med - de har blitt glossy pga friksjon og bruk av agatstein - en såkalt Glazing Jack machine. Jeg har en spray som kan gi tilbake noe av glansen. Dette er ofte dressbelter som har liten slitasje.
Matte skinnbelter er lettere å ha med å gjøre. Bruk normal Kiwi boks, sort, brun eller nøytral - den er uten silikon. Bruk tommelen å trykk mange steder på beltet ditt - dernest bruk en MYK børste eksempelvis med hestehår. Friksjonen gir både smøring/næring til beltet og patina. Bør gjøres to ganger i året. Har du sølvspenne bør den også pusses to ganger i året hvis du ikke ønsker oksidert look da. PS.
Når du besøker meg - ta med et belte som trenger stell, så ser jeg på det.
Profesjonelt verktøy og kurs i skinnhåndverk
For deg som ønsker å ta stellet et steg videre, eller som jobber med skinn selv, anbefaler jeg Skinnlåven Smith og Bull. De har et bredt utvalg av profesjonelt skinnverktøy — mye av det importert fra USA — inkludert kantbrennere, stansejern, skiver og poleringsutstyr. I tillegg sitter de på solid fagkunnskap om tradisjonelle skinntyper som ku, geit, sau og okse.
Vil du lære å lage skinnprodukter selv? Skinnlåven tilbyr også kurs hvor du kan lage dine egne belter, punger og andre skinnprodukter fra bunnen av — under kyndig veiledning. Et naturlig stopp for deg som tar skinnhåndverk på alvor.